Kaip tinkamai prižiūrėti medinį vasarnamį?

  • Kaip tinkamai prižiūrėti medinį vasarnamį?

    Nors jaukaus rąstinio namelio ar trobos idėja daugumai skamba patraukliai, vis mažiau žmonių ryžtasi statyti tokias konstrukcijas dėl medienos atsparumo aplinkos elementams, kad ir kokie patrauklūs yra vasarnamiai.

    Tačiau jei nuspręsite įsirengti rąstinį namą, yra keletas dalykų, kurie gali turėti įtakos jo ilgaamžiškumui. Kaip tinkamai prižiūrėti medinį vasarnamį?

    Mediena vasarnamiui: kaip išsirinkti kokybišką?

    Medienos pasirinkimas statant rąstinį namą turi didelę įtaką namo ilgaamžiškumui. Taigi, kokia mediena yra geriausia namo statybai? Galvojant apie rąstinį namą pirmiausiai reikia prisiminti ąžuolą dėl tvirtumo, tačiau reikia apsvarstyti, ar įmanoma užtikrinti jam reikalingą sausą aplinką. Specialistai rekomenduoja pirmiausia rinktis maumedį, tačiau tai brangi mediena, todėl ją pasirenka ne visi. Maumedžio mediena yra itin tanki ir nepūva, todėl puikiai tinka namų statybai. Kitas profesionalus pasirinkimas – eglė arba pušis. Nėra vieningos nuomonės, ar eglė ar pušis yra geresnė statybinė medžiaga: eglė atsparesnė drėgmei ir pasižymi geresnėmis šiluminėmis savybėmis, o pušis – tvirtesnė ir mažiau trūkinėja. Kitas dalykas renkantis medieną yra jos kilmė. Lietuvoje dažniausiai renkasi lietuvišką arba šiaurietišką (skandinavišką, rusišką) medieną. Kalbant apie kainą, lietuvių mediena yra daug pigesnė, o šiaurinė, nors ir brangesnė, dėl auginimo sąlygų ilgaamžiškesnė. Kad ir kokią medieną pasirinktumėte, daug kas priklauso nuo būsto priežiūros ir vėdinimo sistemos, kuri apsaugo medieną nuo drėgmės ir neleidžia augti grybeliui.

    Medinis pastatas ir jo priežiūra, kas svarbiausia?

    Medinis vasarnamis ir jo priežiūra turėtų prasidėti kuo įmanoma anksčiau. Namo ilgaamžiškumą galima užtikrinti impregnuojant ir dažant. Šiuos darbus reikia atlikti kuo greičiau, naudojant kokybiškus impregnantus ir dažus. Impregnuojant medieną, labai atidžiai reikia laikytis gamintojo nurodymų. Dažymas – taip pat didelio kruopštumo reikalaujantis darbas, tačiau svarbu atminti, kad nėra itin ilgai išliekančių dažų, todėl šį darbą reikės kartoti kas 5-7 metus. Be impregnavimo ir dažymo, yra keletas kitų būdų, kaip susidoroti su mūsų šaliai būdingų klimato sąlygų (drėgmės ir UV spindulių) pokyčiais: siekiant išvengti lietaus poveikio, stogą rekomenduojama įrengti didesniu kampu ir tinkamu atstumu nuo pastato sienų. Norint apsaugoti namą nuo aukštos temperatūros ir lietaus vasarą, rekomenduojama rinktis šviesesnę sienų spalvą. Siekiant išvengti sniego kaupimosi įtakos, rekomenduojama suprojektuoti pagrindą, kuris apsaugotų nuo kritulių statant namą. Kitas svarbus medienos aspektas, į kurį reikėtų atsižvelgti statant rąstinį namą, yra vaikščiojimas. Vaikščiojimas yra neišvengiamas, todėl reikia susitaikyti su šia medienos savybe. Pirma, patartina rinktis tik tinkamai išdžiovintą ir apdirbtą medieną, kuri nudažyta bus atspari drėgmei. Kalbant apie jautriausias namo dalis (grindys, langus, duris), patartina palikti erdvės grindims ir rinktis sausos klijuotos medienos duris bei langus.

    Kokią bendrą priežiūrą reikia atlikti kiekvienam namui?

    Latakų valymas, vandens srauto ir galimų nutekėjimų kontrolė ir stebėjimas yra svarbus darbas siekiant užtikrinti aukščiausią jūsų rąstinio namo apsaugos lygį. Rąstinių namelių rąstai gali pajuoduoti nuo vandens purslų, o tai taip pat gali sukelti puvimą ir daug kitų brangiai kainuojančių problemų. Taip pat svarbu patikrinti, ar prie namo pritvirtintuose lietaus latakuose nėra lapų ar kitų kliūčių, dėl kurių gali atsirasti drenažo problemų ir lietaus vanduo kauptis ten, kur jo nereikia ir sukelti nemažų problemų. 

    Reguliarus testavimas yra labai svarbus. Jis gali užtikrinti, kad rąstinio namo priežiūra būtų atlikta profesionaliai, o sodo namelis tarnaus jūsų šeimos poreikiams ilgus metus. Reguliariai prižiūrimo rąstinio namo restauravimas taip pat yra pigesnis, nes automatiškai išvengsite problemų, kurios gali kilti dėl namo nepriežiūros.